אז האם כדאי ללמוד מדעי המחשב?

מה זה בכלל מדעי המחשב? האם כדאי ללמוד את זה?

כמו שחלקכם יודעים בשנתיים האחרונות אני לומד לתואר ראשון במדעי המחשב. אף על פי שמדובר בתואר פופולארי באופן יחסי, אני עדיין נתקל לא מעט באנשים שאינם יודעים כלל במה מדובר. לפי מה שאני רואה, לעיתים רבות סטיגמות שונות על המקצוע או זה על תוכנית הלימודים גורמים לכך שאנשים נמנעים ממנה, או מסתכלים עליה כמשהו מאיים. מכיוון ועכשיו זו תקופה בה אנשים נרשמים למוסדות אקדמיים ומדרגים את המקצועות אותם הם מעדיפים, ומכיוון שכמה אנשים התייעצו איתי לגבי הנושא, החלטתי לרכז כמה מהעובדות על המקצוע וכמה מהמחשבות שלי על הנושא בפוסט הזה.

כולנו מכירים את מהפכת המחשוב של עשרות השנים האחרונות, אנחנו יודעים שחלק משמעותי מיומנו מנוהל מול המסך (בין אם מול הלפטופ או מול הסמארטפון), ובכל זאת הרבה מאיתנו מפספסים את גודל המהפכה.

בתחילת הדרך המחשב היה מעין כלי מלחמה של בעלות הברית במלחמת העולם השניה. אלן טיורינג הבריטי בנה מחשב על מנת לבצע ניתוחי צפנים, שבסופו של דבר עזרו לשבור את מכונת הצופן "אניגמה", ובכך שיפרו באופן משמעותי את מאזן הכוחות לטובת בעלות הברית. במקביל, ג'ון פון נוימן פעל בארה"ב לפיתוח מחשב משלו שסייע בפרוייקט מנהטן, הפרוייקט לפיתוח פצצת האטום הראשונה. טיורינג ונוימן נחשבים עד היום בעיני רבים לגיבורי מלחמה וכלל אין ויכוח על כך ששניהם היו מהדמויות המשפיעות ביותר על עולם מדעי המחשב.

לאחר שישים שנה הגיעו לעולם מנוע החיפוש של Google והרשת החברתית של Facebook, ושינו לעולם את הדרך בה אנחנו צורכים מידע, משתפים אותו ומנהלים אינטראקציה עם בני אדם.

מדעי המחשב הם אוסף התיאוריות שמאפשרות לבנות מחשב ולהפעיל אותו בצורה היעילה ביותר, לטובת פתרון מורכבות. הבעיות האלו יכולות להיות חישוב מסלול של טיל יירוט של כיפת ברזל, מערכת מסחר אלקטרונית, משחק מחשב או אפליקציית טינדר (שבלי ספק פותרת הרבה בעיות מאוד מורכבות).

חדירת המחשב לכל תחום בחיינו נמצאת רק בתחילת הדרך, ואנחנו צפויים לראות עוד ועוד ממנה בעשרות השנים הקרובות. מסיבה זו לאנשים העוסקים במדעי המחשב קיים מגוון אדיר של מקומות עבודה, אשר לא קיים באף מקצוע אקדמי אחר. לדוגמה, גם בתעשיית האופנה מתחילים להשתמש במודלים ממוחשבים לעיצוב פרטי הלבוש, לשיווק שלהם ואפילו כדי לחזות את הפופולאריות שלהם בשוק. במקביל, בתעשיית הרכב הצליחו לרתום את השימוש במחשב כדי לקצר את זמן הפיתוח של מודל חדש מכ-60 חודשים ל-12 חודשים בלבד.

המגוון האדיר מאפשר לכל אדם העוסק בתחום לבחור את הנישה המושכת אותו, אופי החברה המעניינת אותו ואופי התפקיד אותו הוא ימלא. בהקשר זה חשוב לציין כי בוגרי מדעי המחשב אינם משתלבים בתפקיד אחד – "מתכנת" כמו שרבים חושבים, ולמעשה קיימות מגוון רחב של אופציות, החל מייעוץ, ניהול מוצר ועד מחקר. חלק מהתפקידים כוללים עבודה רבה מול מחשב, ולחקם כוללים אינטראקציה בלתי נפסקת עם חברי צוות או לקוחות.

חשוב להגיד כי מדעי המחשב נחשב בארץ וברוב מדינות העולם המערבי לאחד מהמקצועות המבוקשים ביותר במשק. בישראל אין ספק כי מדובר במקצוע במבוקש ביותר. הביקוש הרב מוביל לתנאי העסקה מצויינים ולמשכורות גבוהות מאוד. בהתמחויות מסוימות, וכמובן בהינתן יכולות גבוהות, ניתן להגיע תוך זמן לא רב למשכורות של 20 אלף +, סכומים שקשה מאוד להגיע אליהם במקצועות אחרים, גם לאחר שנים של עבודה.

אז מה בעצם לומדים בתואר?

התוכנית משתנה ממוסד למוסד אבל כמעט בכל המוסדות לומדים בשנה המון מתמטיקה ומתחילים לגעת בתכנות בקורס של מבוא למדעי המחשב, ואולי בקורס תאורטי נוסף כמו מבני נתונים. בשנה ב' משקל המתמטיקה "הטהורה" יורד ומשקל הנושאים התיאורטיים הקלאסיים של מדעי המחשב עולה, לדוגמה, קורס מבוא לאלגוריתמים, קורס מערכות הפעלה ועוד. בחלק מהמוסדות כבר משנה זו אפשר לבחור קורסי בחירה. בשנה ג' נלמדים בעיקר קורסי בחירה שנותנים טעימות מנושאים פרקטיים יותר במדעי המחשב, כמו גרפיקה ממוחשבת, עיבוד אותות, אבטחת מידע ועוד.

נושא שמפחיד הרבה סטודנטים, לפני תחילת הלימודים הוא המתמטיקה בתואר. המתמטיקה במדעי המחשב מאוד שונה מהמתמטיקה התיכונית, צורת החשיבה עליה אחרת ומה שמצופה מהסטודנטים שונה ממה שמצופה מתלמידים בתיכון. אם אתם לא יכולים להסתכל על משוואה בלי שתתעורר אצלכם תחושת בחילה, זה כנראה לא יהיה התואר הטוב ביותר עבורכם, אבל טראומה מהתיכון היא לא בהכרח סיבה טובה לוותר.
לרבים (ואני ביניהם) המתמטיקה התיכונית הייתה קשה בהרבה מהמתמטיקה שנלמדת בתואר, דווקא בגלל שבתיכון נכנסים פחות לעומק ופחות מבינים איך הדברים באמת עובדים. נדמה לי שהדרך הכי טובה לדעת האם תסתדרו עם המתמטיקה בתואר היא אם אתם אוהבים לפתור חידות היגיון ואם אתם אוהבים ללמוד איך דברים עובדים.

נושא נוסף שמרתיע אנשים רבים זה שאין להם רקע קודם בתכנות מהתיכון או מהצבא, והם שואלים את עצמם האם הם יוכלו להשתלב בתואר. חשוב להגיד כי בניגוד למה שנאמר פעמים רבות בימים פתוחים, לאנשים שמגיעים עם רקע משמעותי קודם בתכנות יש יתרון ולפעמים יתרון גדול. ובכל זאת צריכים לזכור שהתואר אינו בנוי לאנשים שבאים עם רקע ולומדים הכל מאפס. בנוסף, כל הרקע בתכנות מהצבא או מהתיכון לא יעזור במקצועות המתמטיים. בסופו של דבר, אצלנו חלק מהאנשים החזקים ביותר בתואר הגיעו בלי רקע בתכנות, וזה בכלל לא נדיר.

הפוסט הזה נכתב בעיקר עבור חברים שלי בשביל לרכב במקום אחד את מה שיש לי לספר על התואר, אבל כל אחד אחר מוזמן לפנות אלי או לכתוב פה בתגובות שאלות ואני אשתדל לענות ולעזור. אני עוקב אחרי התגובות גם זמן רב אחרי פרסום הפוסט, אז תרגישי חופשי גם להגיב פה בעוד שנה-שנתיים.

בהצלחה.

3 תגובות בנושא “אז האם כדאי ללמוד מדעי המחשב?”

 1. היי טל!
  נהניתי לקרוא את הפוסט שלך, הוא עזר לי להבין טוב יותר מה בדיוק לומדים בתואר ואילו דוגמאות ליישומים מעשיים יש לו.
  אני בשלב בחירת מקצוע וההתלבטות שלי כרגע בין הנדסת חשמל, הנדסת מכונות ומדעי המחשב. בתיכון למדתי גם מחשבים וגם פיזיקה (נהניתי משניהם ברמות כאלו ואחרות) אבל למקצועות האלו הגעתי מתוך חיפוש של תחום שמשלב יצירתיות מצד אחד ושגרה מצד שני.
  תהיתי אם תוכל לתת לי עצה למה להעדיף מדעי המחשב (או הנדסה) ע"פ השניים האחרים.
  תודה, אביחיל.

  1. אהלן אביחיל,
   כיף לשמוע שמצאת את הפוסט מעניין ושהוא עזר לך.
   אני לא למדתי הנדסת חשמל או הנדסת מכונות ולכן אני לא אוכל לספר לך עליהם, אני בעצמי כבר ביצעתי את הבחירה שלי, ולכן אולי אני מוטה. אני מציע לך לדבר עם אנשים שלמדו את המקצועות האלו ולשמוע מה דעתם.
   ובכל זאת, מה שאני כן יכול לומר הוא שהדרישה לבוגרי מדעי המחשב גבוהה משמעותית מהדרישה למהנדסי חשמל ובוודאי למהנדסי מכונות ושהשכר לרוב גבוה משמעותית. לא הכל זה כסף, אבל כדאי לשים לב לנקודה הזו.
   נקודה נוספת שהייתי לוקח בחשבון היא הגמישות התעסוקתית. בוגרי מדעי המחשב יכולים לעבוד בכל תעשיה (שאני יכול לחשוב עליה), מחקלאות לחלל. אם לדוגמה מעניין אותך התחום הרובוטי, תוכלי בקלות להשתלב בחברות רובוטיקה בתור בוגרת מדעי המחשב. אם מעניין אותך לעבוד בחברות אלקטרוניקה כדוגמת Intel או Mellanox תוכלי גם להשתלב שם בקלות כבוגרת מדעי המחשב, גם אם אין לך רקע בתחום החשמל.

   בהצלחה ואם יהיו לך עוד שאלות תשאלי בכיף.

 2. היי טל. שמי אופיר ואני מתחיל בשנה הקרובה תואר במדעי המחשב.
  אשמח לדעת כמה פרטים על התואר ולקבל עזרה בטיפים לקראת מה שהולך להיות בתואר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *